13
ساختن پل از قرآن تا انجیل

تلاش جنبش اینسایدر برای بازتفسیر قرآن

  • کد خبر : 6416
  • 14 دی 1399 - 16:21
تلاش جنبش اینسایدر برای بازتفسیر قرآن

به گزارش بهداشت معنوی، در یاداشت قبل بحث جنبش اینسایدر بیان شد. این مدل صرفا ترکیب فرهنگ اسلامی با معنای مسیحی است. جنبش اینسایدر به خاطر نداشتن شکل و ظاهر مسیحی توان جذب بسیار در جامعه دارند. منتقدین مسیحی این مدل را فریبکار می دانند چرا که برای تطبیق فرهنگ اسلام با محتوای مسیحیت اقدام […]

به گزارش بهداشت معنوی، در یاداشت قبل بحث جنبش اینسایدر بیان شد. این مدل صرفا ترکیب فرهنگ اسلامی با معنای مسیحی است. جنبش اینسایدر به خاطر نداشتن شکل و ظاهر مسیحی توان جذب بسیار در جامعه دارند.

منتقدین مسیحی این مدل را فریبکار می دانند چرا که برای تطبیق فرهنگ اسلام با محتوای مسیحیت اقدام به باز تفسیر قرآن می کنند. جنبش اینسایدر تلاش می کند مسلمانان به عیسی مسیح کلیسا جذب کنند ولی تغییر دین نداشته باشند. برای این جنبش نیاز است محتوای قرآن که حدود اسلام و مسیحیت را از هم متمایز می کند باز تفسیر شود تا بتوان یک این جنبش با تایید اسلام به گسترش خود ادامه دهد.

  مدل plenior  Sensus    

این مدل موسوم به “معنای کامل” برای پل زنی متنی به قرآن یک “کلید مسیحی” معرفی می کند. مدل های قبلی چون سلبی بود و حالت تدافعی برای مسلمانان ایجاد می کرد  تاثیر گذاری زیادی نداشت ولی مدل های ایجابی به خاطر پذیرفتن قرآن باعث جذب بیشتر مسلمانان می شود. در این کلید مسیحی ایات قرآن به صورت گزینشی خوانده می شود تا خواننده از این مدل قرآنی، قرآن را مکمل کتاب مقدس بداند. در حالیکه نص صریح ایات قرآن دلالت بر هویت متمایز از کتاب مقدس کنونی است.

منتقدین مسیحی اینسایدر معتقد هستند تلاش برای بازتفسیر قرآن آن هم در دیالوگ سودجویانه است. قرآن هویتی مختص به خود دارد نباید با فریب آن را تغییر داد. اگر مسلمانان به مدل نویسی برای قرآن روی آورند شما چه احساسی خواهید داشت!

مدل کمل

مدل کمل یا شتر یکی دیگر از مدل های پل زنی متنی به قرآن است. این مدل توسط گوین گریسون ابداع شد. این مدل کاملا کاربردی است حتی در دالوگ مسیحیان با مسلمانان جواب های به سوالات احتمالی مسلمانان داده است تا فرد در این مدل کاملا مسلط به پل زنی خود ادامه دهد. مشکل اصلی این پل زنی متنی به قرآن نایدیده گرفتن هویت قران و باز تفسیر برای اثبات مسیحیت است.

کشیش فرد فرخ در این مورد مینویسد: شاید رایج ترین شیوه ی پل زنی متنی قرآنی به انجیل روش کمل باشد. فرضیه ی روش شتر این است که از آیات مرتبط با عیسی مسیح در قرآن مانند آیات سوره ی آل عمران ( ۳:۴۲-۴۵ ) پلی به انجیل زده شود. سوره ی آل عمران درواقع شامل برخی از مطالب در مورد عیسی است که در نگاه اول به نظر درست می آید که شامل اشاره به بشارت و مژده ( 3 : ۴۶ – ۴۲ )، تولد عیسی از باکره ( ۴۷:۳ ) و معجزات ( ۴۹:۳) میباشد. کوین گریسون، نویسنده کتاب روش شتر و رسالات شتر که رساله ی بشارتی برای مسلمانان است، درواقع، در این رساله سیزده صفحه از تفسیر آیه به آیه از سورهی آل عمران ارائه میدهد. روش شتر از متنی که برای مسلمانان مقدس بوده بهره وری کرده، و برای آنان تفسیر میکند. این تخطی به طور خاص از دیدگاه مسلمانان بومی جدی و شدید است، زیرا روش شتر آن متن را به گونه ای بازتفسیر میکند که آموزه بنیادین خود قرآن را زیر پا میگذارد.

فرخ در ادامه می نویسید: روش کلی پل زدن به انجیل از متون قرآنی سرانجام محکوم به نابودی است. هدف نهایی بشارت در میان مسلمانان، این است که به آنها کمک کند تا خدایی را که در شخن عیسی به روی زمین آمد بپذیرند. قرآن این روایت را رد میکند. یک روحانی فلسطینی که در آمریکا زندگی میکند و برای پروژه دکترایم در سال ۲۰۱۳ .م با او مصاحبه کردم با محکمی به این پرسشم پاسخ داد که آیا قرآن جایی برای الوهیت عیسی روا میدارد: “مطلقا هیچ آیه ای این چنینی وجود ندارد. شما هرگز یک دانشمند مسلمان نخواهید یافت که معتقد باشد در قرآن چیزی یافت شود که از الوهیت عیسی پشتیبانی کند.” این محقق اسلامی احساس کرد که چنین چیزی باعث تجاوز به حدود است. و در نتیجه، هر پتانسیلی که در پل زنی متنی قرآن در بشارت به مسلمانان مشاهده شود، بار مستولیت سنگینی به همراه خواهد داشت. اینگونه تلا شها باعث تجاوز به حدود میشود، که اساسا از طریق گرفتن متون مقدس اسلامی و تحمیل کردن تفاسیری روی آ نها بهنوعی که پیام کلی قرآن را فرومی پاشد، صورت می گیرد. علاوه بر این مسلمانان طبیعتا فکر میکنند شخصی که پل می زند، به اعتبار قرآن استناد میکند، قرآنی که میسیونرها اعتبار را ندارد.

مدل Contextualization

این مدل موسوم به زمینه مندسازی روش پست مدرن برای ایجاد هماهنگی بین فرهنگ اسلامی و معنای مسیحی در قرآن می کند. نظریه پرداز این مدل بروس نیکلز نظر دارد برای تبشیر جریان اینسایدر برای مسلمانان باید هر دو کتاب مقدس و قرآن را با هم باز تفسیر کرد تا مسلمانان بهتر بتوانند معنای مسیحی با حفظ ظاهر اسلامی بپذیرند.

در مدل زمینه مند سازی لفظ پسر خدا حذف می شود با تعابیر اسلامی همچون کلمه الله بیان می شود. تثلیث که با توحید اختلاف اساسی دارد به نوعی به عنوان شبه توحید بیان می شود. این نکته مهم است این اقدامات برای گسترش مسلمانانی پیرو عیس مسیح نوشته شده است. از طرف دیگر سعی می شود تا به صلیب کشیدن عیسی در قرآن اثبات شود. از اهداف دیگر این مدل یشوع کتاب مقدس( عیسی کلیسا به زبان عربی) که مسیح خداوند است را همان عیسی پیامبر قرآن معرفی شود. هویت قرآنی عیسی را پیامبر و عبد الله می داند نه خداوند.

نتیجه

مدل های قرآنی در جنبش اینسایدر به هویت اسلامی و قرآنی تجاوز می کند و یک هویت دوگانه مسیحی- اسلامی ارایه می دهد. باز تفسیر قرآن یک حرکت منفت طلبانه است که بدون توجه به هویت اسلامی به صورت فریبنده قصد باز تفسیر قرآن را دارند. فرد فرخ کشیش ایراین مسلمان زاده این اقدام را خلاف اخلاق و انسانیت می داند و زمینه مند سازی را تعبیر به تجاوز به حدود اسلامی می کند.

لینک کوتاه : https://behdashtemanavi.com/?p=6416

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت، در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.