9
نظر کارشناسان درباره گرایش مردم به خرافه طالع‌بینی چیست؟

طالع‌بینی صرفا شبه‌علم و خرافات است

  • کد خبر : 8386
  • 05 تیر 1401 - 11:44
طالع‌بینی صرفا شبه‌علم و خرافات است
احکام نجوم موضوعی است که مکان ماه، خورشید و سیارات را در مقابل زمینه آن‌ها در نواحی منطقه‌البروج به هنگام تولد افراد مورد بررسی قرار می‌دهد و برخی از افراد با بهره‌گیری از این روش مدعی هستند که قادر به پیشگویی شخصیت افراد هستند.

بهداشت معنوی به گزارش ایمنا؛ آیا به طالع و طالع‌بینی اعتقاد دارید، یا اینکه هدف شما از مطالعه کتاب‌های طالع‌بینی تنها سرگرم شدن است. انسان‌های زیادی هستند که اعتقاد زیادی به این دست مسائل دارند و حتی آن‌قدر در این زمینه غرق شده‌اند که روز خود را با طالع‌بینی آغاز می‌کنند و حتی اگر نمونه بدی در طالع آنان مشاهده شود آن روز از رفت‌وآمد و خروج از منزل خودداری می‌کنند.

جوانان بیشترین مشتریان فالگیری هستند

بیشترین مواردی که در این زمینه یافت می‌شود جوانان به‌ویژه مجردانی هستند که از این کار تنها برای پیدا کردن عشقی جاودانه بهره‌مند می‌شوند و یا زنان خانه‌داری که از طالع‌بینی برای حفظ حریم خانواده و فرزندان خود استفاده می‌کنند، به خیال تعداد زیادی از این افراد آگاهی از طالع خود و حتی دیگر افراد خانواده در هر روز آنان را از انجام بسیاری از کارهای روزمره بازمی‌دارد و این امر موجب تأمین سلامت خانواده و جلوگیری از حوادث خواهد شد.

بیشترین محفلی که در آن می‌توانی این طالع‌بینی را مشاهده کنی در آرایشگاه‌های زنانه است اینجا بهترین مکانی است که زنان فرصت زیادی برای گفتگو با یکدیگر دارند.

در برخی از آرایشگاه‌ها نیز فال قهوه می‌گیرند و به این وسیله مشتریان زیادی را جذب می‌کنند، در این زمینه یکی از زنان می‌گوید: به فال یا طالع‌بینی علاقه‌ای ندارم اما آنچه باعث شده به این مکان بیایم و فال قهوه بگیرم کمی سرگرمی و فاصله گرفتن از مشغله‌های روزانه است.

زن فالگیر از تمام حاضران در جلسه می‌خواهد که تمرکز کاملی بر کار داشته باشند چون عدم تمرکز یکی از حاضران ممکن است در فال تأثیر بدی داشته باشد.

وقتی قهوه را خوردیم سریع استکان را برعکس کرده و منتظر نشستیم تا فال ما خوانده شود.

نفر اولی که فالش را خواند دختر ۱۵ تا ۱۶ ساله‌ای بود، به او گفت در کنکور قبول می‌شوی، ازدواج می‌کنی و … چیزی که به‌طور عادی در زندگی خیلی از انسان‌ها رخ می‌دهد.

دختر هم کلی از این بابت ذوق‌زده شده بود، اما وقتی از فالگیر پرسید در چه رشته‌ای و چه مکانی قبول می‌شوم پاسخی برای آن نداشت.

دختر هم که ناامید شده بود رو به من کرد و گفت: این‌ها را که خودم هم می‌دانستم چیزی که برایم سؤال بود را پیدا نکردم از این به بعد نیز اعتقادی به این مسئله ندارم و بعد با کلی دلخوری از مجلس خارج شد.

فال شمع و راز اجنه

از دیگر نوع فال‌ها، فال شمع است که بسیاری از زنان ایرانی به آن اعتقاد دارند. در یکی از فروشگاه‌های محلی نزدیک منزلمان بودم که نام این فال به گوشم خورد، زن راوی با آب‌وتاب فراوان در مورد چگونگی انجام این فال صحبت می‌کرد و معتقد بود که فال شمع دقیق‌ترین فالی است که تاکنون انجام گرفته است.

شما برای انجام فال باید با خود یک شمع به همراه ۱۰۰ هزار تومان پول داشته باشی در ابتدا جهت فال خود مثلاً بله و خیر بودن و یا خیر و بد بودن را نیت کنی و بعد شمع را روشن کنید. فالگیر از جهت حرکت شعله‌های شمع برای شما مشخص می‌کند که مقصد شما خوب خواهد بود یا خیر و بعد آن را به‌وسیله اشکال اشک شمع مورد بررسی دقیق‌تر قرار می‌دهد.

یکی از زنان حاضر در مغازه علاقه فراوانی به این نوع فال داشت و می‌گفت: تنها فالی که تمام آن درست از آب درآمده همین فال شمع بوده است، حتی می‌توانی با این نوع شمع همزاد خود را مشاهده کرده و از او درباره وقایع پیرامون خود سؤال بپرسی اما باید این را هم توجه داشته باشی که این کار را به‌دقت و تحت نظر افراد ماهر انجام دهی در غیر این صورت همزادت همیشه همراهت بوده و ممکن است به تو آسیب برساند.

تحصیل‌کرده‌ها بیشترین مراجعان به فالگیری هستند

جالب اینجاست که بسیاری از افرادی که به فالگیرها مراجعه می‌کنند افراد تحصیل‌کرده‌ای هستند که تنها این کار را نوعی سرگرمی می‌دانند اما بازهم بهای زیادی را برای این کار می‌پردازند، بسیاری از آنان معتقدند به این کار اعتقادی ندارند و اگر واقعه‌ای برای شما همانند فال شما رخ می‌دهد به علت تلقین شما در این زمینه است.

اما در ادامه مبحث خود به این مسئله می‌رسیم که آیا طالع‌بینی دقیق است و چه دلایلی وجود دارد که طالع‌بینی را رد و یا قبول کند؟

طالع‌بینی و ارتباط بین وقایع آسمان و زمین

بسیاری از طالع‌بین‌ها معتقدند ارتباط فراوانی بین وقایعی که در آسمان‌ها و صورت‌های فلکی با وقایعی و حوادثی که بر روی زمین رخ می‌دهد ارتباط معناداری وجود دارد.

دانشمندان می‌گویند: طالع بینی پایه علمی ندارد

اما منجمان و دانشمندان بر این عقیده هستند که طالع‌بینی روشی علمی نیست که بتوان بر آن استناد کرد علاوه بر اینکه بسیاری از فال گیران کار خود را به‌گونه‌ای انجام می‌دهند که بتوان آن را در بسیاری از امور بسط داد و به همین دلیل است که بسیاری از مردم بر این‌گونه فال‌ها اعتقاد دارند.

در بسیاری از موارد این اتفاق رخ‌داده که بسیاری از مردم با باور این دست از پیش‌گویی و طالع‌بینی دست به فعالیت‌های خطرناک زده و حتی موجب آسیب رسیدن به آن‌ها شده است، زیرا که به‌موجب نگرش غیرمعقولانه انسان‌ها به جهان اطراف می‌شود و حتی بسیاری تقدیر را بر تلاش و کوشش مقدم بدانند و از فعالیت‌های روزانه برای دستیابی به اهداف خود بازبمانند.

برای اینکه بیشتر با واژه طالع‌بینی آشنا شوید می‌توانید در گوگل به دنبال واژه‌ی Astrology (طالع‌بینی) بگردید برای شما ۳۲ میلیون آدرس می‌آورد که به‌جرئت می‌توانم بگویم که ۹۵ درصد آن‌ها بی‌فایده و بی‌ارزش هستند و تنها به درد سرگرم شدن شما و پول‌دار شدن آن‌ها می‌خورد و آن ۵ درصد باقی‌مانده هم دارند به شما می‌گویند که پایه‌ زندگی خود را بر فال و پیش‌گویی استوار نسازید.

نجمه رستمی محقق تاریخ علم در زمینه علم هیئت و نگرش آن به علم نجوم، می‌گوید: علم هیئت نوعی شناخت ستارگان و حرکت آن‌ها است که جدای از علم نجوم امروزی نیست.

او علم هیئت را به دو دسته علم هیئت وابسته به احکام نجوم و علم هیئت جدای از احکام نجوم طبقه‌بندی می‌کند و می‌افزاید: احکام نجوم علمی است که با بهره‌گیری از ریاضیات حرکات ستارگان را مورد بررسی قرار داده و به‌نوعی آن را با علوم مختلف و حتی امدادهای زمینی مرتبط می‌داند از این علم به تعبیری به نام طالع‌بینی نیز یاد می‌شود.

احکام نجوم تنها به تعریف مکان خورشید و سیارات می‌پردازد

این محقق علم، پایه علمی برای طالع‌بینی قائل نیست و می‌گوید: احکام نجوم موضوعی است که مکان ماه، خورشید و سیارات را در مقابل زمینه آن‌ها در نواحی منطقه‌البروج به هنگام تولد افراد مورد بررسی قرار می‌دهد و برخی از افراد با بهره‌گیری از این روش مدعی هستند که قادر به پیشگویی شخصیت افراد هستند.

بطلمیوس، یکی از دانشمندان معتقد به احکام نجوم بود

او بطلمیوس را یکی از افراد معتقد به احکام نجوم عنوان کرد و ادامه می‌دهد: این دانشمند اعتقاد داشت که احکام نجوم کاملاً وابسته به نجوم هستند و حتی از آن می‌‌توان در بسیاری از علوم بهره برد اما ابن‌سینا معتقد است اتفاقاتی که بر روی زمین رخ می‌دهد ناشی از پدیده‌های زمینی بوده و ارتباطی با اجرام آسمانی ندارد.

اوایل، هنر طالع‌بینی نجومی تنها به پیشگویی درباره تمام یک سرزمین یا دربار یک پادشاه بسنده می‌کرد، بعدها طالع‌بینی‌های نجومی برای تک‌تک انسان‌ها آنچه را که با اصطلاح طالع‌نما نامیده می‌شود، تهیه کردند. اساس و مبنای کار وضعیت قرار گرفتن ستارگان در آسمان در زمان تولد شخص بود.

طالع‌بینی نجومی در سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۶۵۰ میلادی در اروپا شکوفایی زیادی را به خود دید، اما دانش و علوم طبیعی جدید خیلی سریع ستاره باروری را از میان مردم بیرون راند و هنر طالع‌بینی نجومی نفوذ خود به‌ویژه کرسی‌های علمی دانشگاهی خود را از دست داد.

امروزه در بسیاری از شبکه‌های تلویزیونی شما گردونه‌ای را مشاهده می‌کنید که در اصطلاح به آن طالع‌نما می‌گویند، این طالع‌نماهای نجومی که نمایانگر وضعیت خورشید، ماه و دیگر اجرام آسمانی به همراه نشانه‌های حیوانات در دایره‌البروجی هستند.

نمادهای حیوانی هک شده بر روی این گردونه، شامل حمل، سرطان، میزان و جدی بوده که برخی بر این باورند افرادی که در این برج‌ها به دنیا می‌آیند افرادی فعال و پرانرژی هستند، از دیگر علائم حیوانی می‌توان به جوزا، سنبله، حوت و قوس اشاره کرد که نمایانگر فرمان‌برداری و نرمش متولدان این ماه است.

در بخش دیگری از این طالع‌نماها دیگر نشانه‌هایی شامل ثور، اسد، عقرب و دلو را می‌توان مشاهده کرد که نشان دهنده پایداری و سرسختی متولدان این ماه‌ها است.

نظرات طالع‌بینی در مورد دوقلوها صدق نمی‌کند

امیرمحمد گمینی محقق تاریخ علم در مورد رد نظرات طالع‌بینان و علمی نبودن فعالیت آن‌ها می‌گوید: این مسئله بیشتر در مورد دوقلوها و یا دو انسانی که هم‌زمان با هم به دنیا آمده‌‌اند صدق می‌کنند، طالع‌بینان اعتقاد دارند که به علت تأثیر سیارات بر متولدان هر ماه باید خصوصیات اخلاقی و رفتاری آن‌ها مانند هم باشد در حالیکه این مسئله در مورد دوقلوها صدق نمی‌کند و شما مشاهده می‌کنید که یکی از آن‌ها فردی اجتماعی و دیگر گوشه‌گیر است و هزاران خصلت مختلفی که در این زمینه وجود دارد.

او با اشاره به نظریه جدید طالع‌بینان در زمینه تأثیر سیارات بر زندگی انسان‌ها، می‌افزاید: طالع‌بینان حرفه‌ای هیچ سخنی درباره سازوکار تأثیرگذاری سیارات بر سرنوشت و خلقیات افراد نمی‌گویند، آن‌ها با ادعایی جدید معتقد هستند که ما نمی‌دانیم چه سازوکاری می‌تواند تأثیر سیارات و بروج را بر بشر توضیح دهد اما مدعی هستند که می‌توان رابطه مشخصی بین موقعیت سیارات در آسمان و موفقیت آدم‌ها در فعالیت فرهنگی و ورزشی پیدا کرد.

گمینی به نظریه اثر نیروی مریخ و یا ماه بر روی زمینیان اشاره می‌کند و می‌گوید: در گذشته بسیاری از نیروها مانند تأثیر ماه بر جزر و مد را نیروی غریبی عنوان می‌کردند و آن را عجیب می‌دانستند اما امروزه با پیشرفت علم تمام سازوکارهای جهان بر اساس نیروی بنیادین فیزیک که عبارت‌اند از جاذبه و دافعه بین ذرات توضیح می‌دهد بنابراین چیزی با عنوان اثر مریخ یا ماه بر روی اهالی زمین وجود ندارد.

او می‌افزاید: شاید عده‌ای بر این عقیده باشند که هرچند ممکن است بر مبنای مسائل علوم جدید، طالع بینی تائید نشود اما به‌طورقطع علم تجربی به‌هیچ‌وجه قادر نیست تا با انجام آزمایش‌هایی این عقیده را اثبات یا رد کند.

گمینی دلیل این امر را عدم تکرار تولد و مرگ انسان‌ها می‌داند که هیچ‌گونه توجیهِ علمی ندارد و می‌گوید: عوامل بی‌شماری در این مسائل دخالت دارند که امکان تفکیک یک عامل و بررسی تأثیر خاص اجرام آسمانی روی زندگی و سرنوشت افراد وجود ندارد بنابراین علم نوین در برابر این مورد سکوت اختیار می‌کند.

لینک‌های مرتبط:

بازگشت به خرافات و اسطوره‌های آسمان

نامرولوژی، الفبای ابجد و اسراری که هرگز وجود نداشته‌اند

 

 

لینک کوتاه : https://behdashtemanavi.com/?p=8386
  • 294 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت، در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.