1
از خداگرایی تا خودخدا انگاری

ایمان سرورپور؛ خسته از جنگ تحمیلی، ترویج دین آمریکایی

  • کد خبر : 7774
  • 24 مهر 1400 - 9:28
ایمان سرورپور؛ خسته از جنگ تحمیلی، ترویج دین آمریکایی
به گفتۀ ایمان سرورپور، پدرش از فرماندهان جنگ بوده و سختی‌های بسیاری را در خانوادۀ خود تحمل نموده است؛ اما گویا سخنان خود را فراموش می‌کند که همیشه رنج هست، و مهم این است که با صبر و مقاومت می‌توانی برخیزی و به موفقیت و افتخار برسی.

بهداشت معنوی؛ ایمان سرورپور، از فعالان عرصۀ آموزش و مشاورۀ تحصیلی است که فعالیت‌های مختلفی را درزمینۀ مشاورۀ کنکور انجام می‌دهد. او چند سالی است به‌عنوان کارشناس و مشاور در صداوسیما حضور داشته و برنامه‌های مختلفی را در شبکه‌های آموزش و سلامت کارشناسی و اجرا نموده است.

او دوره‌های متعددی با نام‌های «از آگاهی تا آفرینش»، «توسعه فردی»، «برنامه‌ریزی درسی»، «بیزینس کوچینگ» و… برگزار نموده و دو کتاب نیز با نام‌های «تمام جهان در من است» و «سفر کوانتومی وال تنها» به چاپ رسانده است.

با بررسی آثار گفتاری و نوشتاری سرورپور می‌توان دریافت که او زمینۀ مذهبی دارد، اما تا حدودی در فضای مفهومی تفکر نوین قرار گرفته و توصیف او از مفاهیمی چون: حال خوب، صلح با خود، آگاهی، خودشناسی و… با رویکرد مروجان تفکر نوین آمیخته شده است.

تفکر نوین یک دین جدید آمریکایی است که در آن نیروی درونی انسان به‌عنوان خدا معرفی می‌شود. در این دین انسان می‌تواند با نیروی ذهن جهان را تغییر دهد و هرچه می‌خواهد به دست آورد. سرورپور همسو با دین تفکر نوین اظهار می‌کند که اصل بر “من” است و انسان، محور تمام مباحث است؛ درحالی‌که در موارد دیگر بر معنویت و خدامحوری تأکید می‌کند. اصالت من و «خود خدا انگاری» در نگاه او با خداگرایی آمیخته و تعارضی غیرقابل‌انکار پدید آورده است. البته چه‌بسا او تفسیری خداگرایانه از گفته‌های خود در نظر دارد، ولی به‌کارگیری مفاهیم و ادبیات نادرست در شرایطی که حجم زیادی از کاربران مجازی آن مفاهیم را به معنای نادرست به کار می‌برند، موجب حذف تفاسیر ذهنی او شده و مطالب او را با مفاهیم نادرست همسو می‌نماید.

ازجمله اظهارات قابل‌تأمل و نامقبول ایمان سرورپور، مطالبی است که در باب حق و باطل بیان کرده است. در نگاه این مشاور تحصیلی، هر کس می‌تواند در مورد موضوعات مختلف اظهارنظر کند و نباید کسی را به خاطر اختلاف‌نظر قضاوت کنیم؛ چراکه هر کس در دنیای خودش و فضای فکری خودش اظهارنظر می‌کند. وی در ادامه می‌گوید: «اصلاً کلمه حق چیز عجیبی است!! ما نمی‌توانیم بگوییم حق با فرد خاصی است؛ چراکه همه می‌توانند صاحب حق باشند». بر همین اساس ممکن است او این یادداشت انتقادی را کلاً نادیده بگیرد و به شفقت و خیرخواهی که در آن است توجه نکند؛ زیرا خود را به‌حق می‌داند و نیازی به شنیدن نقدها و اندیشه‌ها متفاوت نمی‌بیند، یا اگر هم ببیند، از آن رو می‌گرداند و می‌رود.

اما همه‌حق‌پنداری یک ادعای «خودستیز» است که برای ابطال آن نیاز به استدلال نیست؛ چراکه اگر کسی به شخص مدعی بگوید که من حرف و ایدۀ تو را قبول ندارم، پاسخ او به طرف مقابل چه خواهد بود؟! اگر او را حق بداند، که خود را در تقابل با حق نشانده است و اگر خود را حق بداند، طرف مقابل را بر حق ندانسته است. البته راه سومی هم وجود دارد که شخص راه نفهمی یا به قولی لاادری‌گری را در پیش گیرد و هر دو طرف نقیض را حق بشمار آورد.

 از دیگر نکات قابل‌تأمل در سخنان ایمان سرورپور، رویکرد او در قبال تقبیح جنگ و ترویج صلح است. او جنگ را مذموم و صلح را مطلوب معرفی می‌کند، اما نمی‌گوید که دربارۀ جنگ با ستمگر و خصومت با ظالمان چه دیدگاهی دارد. البته روشن است که جنگ موردعلاقه هیچ انسان عاقلی نیست، ولی سؤال آن است که «دفاع» چطور؟ آیا دفاع از خود، یا مظلومانی که حقشان ضایع می‌شود، نادرست است؟ البته با توجه به دیدگاه او دربارۀ حق باید گفت که آنکه ما ظالم می‌پنداریم، هم حق دارد، چون از دیدگاه خودش ظلم نمی‌کند و در حال گرفتن حق خود از دیگران است! در اینجا باید به یک مسئله فکر کرد که آیا با این نگرش می‌توانیم صلح را در جهان برقرار کنیم؟ آیا کسانی که به ابزارهای قدرت دست پیدا می‌کنند، عاشق این نگرش سرورپور نیستند؟ بهتر است که به دنیای واقعی نگاهی بیندازیم؛ دنیایی پر از قدرتمندان ظالم و ظالمان سیری‌ناپذیر.

جریان تفکر نوین تولید کانون‌های قدرت و ثروت در جهان است. این جریان نوعی ایدئولوژی معنوی است که شالوده‌های سلطه‌گری را تحکیم می‌کند. این جریان با حق قلمداد کردن همه و نسبی دانستن حق و باطل، باطل خود را حق قلمداد می‌نماید و سپس با دعوت به صلح می‌کوشد نیروهای مقاومت در برابر خود را به روش‌های نرم سرکوب کند. البته اگر این روش جواب نداد، سراغ روش‌های سخت خواهد رفت و آنگاه می‌گویند شما به مقاومت و ظلم‌ستیزی فکر کردید، درنتیجه با مقاومت قدرتمندان و ظلم و ستیز روبرو شدید و همان را که در ذهن می‌دیدید، در زندگی واقعی به دست آوردید!

وی ریشۀ انزجار خود از جنگ را دوران کودکی و سختی‌های دوران دفاع مقدس می‌داند. به گفتۀ ایمان سرورپور، پدرش از فرماندهان جنگ بوده و سختی‌های بسیاری را در خانوادۀ خود تحمل نموده است؛ اما گویا سخنان خود را فراموش می‌کند که همیشه رنج هست، و مهم این است که با صبر و مقاومت می‌توانی برخیزی و به موفقیت و افتخار برسی. بی‌شک واگذاری خاک و ناموس به تجاوزگران، رنجی بیشتر و پایدارتر از مقاومت و مبارزه به همراه می‌آورد.

شاید ایمان سرورپور مشاور تحصیلی توانمند و موفقی باشد و در این زمینه نظراتش مفید و راهگشا از کار برآید، اما بی‌تردید اظهارنظر درخصوص مسائل معنوی و سیاسی و اجتماعی نیاز به مطالعه و تخصص کافی دارد. واقعاً این‌طور نیست که هر کس حق داشته باشد دربارۀ هر موضوعی از منظر خودش نظر بدهد و به هزاران مخاطب که به او اعتماد دارند، اندیشه‌ای را منتقل کند که خودش آن را حق می‌داند، ولی از زاویۀ کارشناسی و تخصصی به آن نمی‌نگرد. سخن، رسانه و ذهن مردم حریم و حرمت دارد و شایسته نیست که هر مطلبی را در آن بریزیم و بتازیم.

نگارنده: علی عابدی کمالی

لینک‌های مرتبط:

ایمان و اعتقاد به خدایان ثروت و موفقیت

از رویای کارآفرینی تا فروش رویای کارآفرینی

لینک کوتاه : https://behdashtemanavi.com/?p=7774
  • 84 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت، در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.