19
مصاحبه با دکتر فاطمه مغیثی

فراسوی حلقه به رمزگشایی از عرفان حلقه می‌پردازد

  • کد خبر : 4422
  • 07 مرداد 1398 - 15:38
فراسوی حلقه به رمزگشایی از عرفان حلقه می‌پردازد
دکتر فاطمه مغیثی: عرفان حلقه نمونه خاصی از شبه‌جنبش‌های معنوی است. بومی‌سازی، سوءاستفاده از آیات و روایات، ایرانی بودن مؤسس آن و... از عواملی است که موجب گسترش آن شده است.

بهداشت معنوی؛ در سال‌های اخیر شاید کمتر کسی باشد که خبر یا مطلبی در مورد عرفان‌‌های نوظهور نشنیده یا نخوانده باشد. اخیراً کتابی با نام «فراسوی حلقه» از سوی انتشارات معنویت پژوهی زیر چاپ رفته و قرار است تا هفته آینده روانه‌ی بازار کتاب شود. خبرگزاری رسا با دکتر فاطمه مغیثی نویسنده‏‎ این کتاب مصاحبه‌‎ای ترتیب داده تا بیشتر در مورد این کتاب و اهداف و چندوچون تألیف آن بگویند که ازنظر مخاطبان گرامی می‌‎گذرد.

 

هدف شما از نوشتن کتاب «فراسوی عرفان حلقه» چیست؟

هدف این کتاب بررسی دقیق و عقل‎مدارانه یکی از شایع‌ترین و به نظرم پرخطرترین شبه‌جنبش‌های معنوی است. این کتاب برای جامعه نخبگانی و اساتید نقش تبین‌گری یک جریان فکری را دارد و حتی شیوه فعالیت عملی در جذب طرفداران و چینش مطالب ظاهراً علمی عرفان حلقه برای این قشر کاربرد‌هایی در راهبرد زمینه‎‌‌های دیگر دارد.

این کتاب تلاش دارد برای عموم مردم، دانشجویان و افراد تحصیل‌کرده، نقش روشنگری و آگاهی بخشی ایفا نماید. همچنین امیدوارم یکی از مخاطبین این کتاب طرفداران عرفان حلقه باشند تا با نشان دادن فراسوی عرفان حلقه، حقیقت آن برای‌شان روشن شود و کمکی در نجات آنان از بند این جریان به شمار رود چراکه اسارت معنویت یکی از بدترین اسارت‌‏هاست.

درنهایت از تمام کسانی که در نگارش و چاپ این کتاب یاری نمودند، تشکر می‌کنم و دعاگوی‌شان هستم و امیدوارم مأجور باشند.

فراسوی حلقه فاطمه مغیثی عرفان حلقه

 

چه زمانی شروع به نوشتن این کتاب کردید؟

حدوداً سال ۸۹ بود که برای اولین بار با عرفان حلقه آشنا شدم. همان‌طور که در مقدمه کتاب نوشتم، کتاب انسان از منظری دیگر از محمدعلی طاهری اولین کتابی بود که به دستم رسید. ابتدا با نگاهی کاملاً بی‌طرف و بدون پیش‌داوری، کتاب‌ها، جزوات کلاس‌‏ها و داده‌های دیگرِ عرفان حلقه را مطالعه کردم. پس از مدتی کسانی را دیدم که تجربه‌هایی از کلاس‌ها و اتصالات عرفان حلقه داشتند. طی ساعت‏‌ها مطالعه و مشاهده وضعیت عرفان حلقه در اتصالات شبکه شعور کیهانی، چهره اصلی آن برایم آشکار شد. به‌این‌ترتیب جمع‌آوری و نگارش این کتاب سال‌ها طول کشید و قصد داشتم اطلاعاتم را در مورد مطالب عرفان حلقه، آسیب‌دیده‌ها، طرفداران و زوایای مختلف عرفان بیشتر کنم تا نگارشی بهتر در کتاب ارائه دهم. وضعیت آسیب‌دیدگان عرفان حلقه آن‌قدر وخیم و تأسف‌انگیز بود، که یادآوری چهره دردمند آنان، نمی‌گذاشت از این مسیر خسته شوم. کمک به این افراد و اطلاع بخشی به دیگران از انگیزه‌های مهم بود.

 

در صورت امکان مختصری از کتاب فراسوی حلقه توضیح دهید.

این کتاب با استفاده از متن‌های مکتوب عرفان حلقه و مشاهده فعالیت‌های عملی آن، به بررسی و سپس نقد روش‌مند عرفان حلقه می‌پردازد. عرفان حلقه در آموزه‌هایش تلاش کرد تا خود را علمی نشان دهد. در این شرایط لازم بود تفاوت دقیق میان شبه‌علم و علم حقیقی عرفان مشخص شود. چراکه این مسائل دیگران را در مورد عرفان راستین دچار شبهه می‌کند؛ بنابراین در این شرایط ضروری است تا به‌روشنی علمی نبودن مباحث عرفان حلقه تبیین گردد.

علاوه بر این عرفان حلقه ادعای اسلامی بودن دارد. درحالی‌که برخی مبانی علمی و عملی آن در تعارض و مخالفت صریح با آیات و روایات است. حتی در میان خود مبانی عرفان حلقه با یکدیگر هم، تعارضات و تناقضات جدی دیده می‌شود.

کتاب فراسوی عرفان حلقه با بررسی عقلانی و تناقضات عرفان حلقه در سه حیطه اصلی هستی‌شناختی، جهان‌شناختی و فرجام‌شناختی به‌نقد آن دست‌زده است. تلاش شده است که هر انسان آزادفکری تقریباً بدون پیش‌فرض، نقد‌ها را درک کند. البته کتاب فراسوی عرفان حلقه برای مؤیدات از آیات قرآن کریم و روایات اهل‌بیت بهره برده است.

 

با توجه به اینکه محمدعلی طاهری در زندان است، آیا هنوز عرفان حلقه در جامعه فعالیت دارد؟ و آیا ادامه چنین پژوهش‌هایی ضروری است؟

بااینکه مؤسس عرفان حلقه در زندان است، اما این جریان، هنوز به‌طور غیررسمی فعالیت دارد و حتی برخی مسترها، دیگر اسم عرفان حلقه را نمی‌آورند، اما روند اتصال با شعور کیهانی و ترویج افکار آن را دنبال می‌کنند. گاهی هم طرفداران عرفان حلقه، با کم‌وزیاد کردن اصول عرفان حلقه، افکار التقاطی را ترویج می‌کنند. درهرحال تمامی این فعالیت‌های انحرافی از هسته اولیه عرفان حلقه ناشی شده و از آسیب‌های آن به شمار می‏‌رود. پس هنوز هم نیازمند روشنگری در جامعه هستیم.

علاوه‌براین، عرفان حلقه نمونه خاصی از شبه‌جنبش‌های معنوی است. بومی‌سازی، سوءاستفاده از آیات و روایات، ایرانی بودن مؤسس آن و… از عواملی است که موجب گسترش آن شده است. پس نقد و بررسی آن الگویی جهت مطالعه موردپژوهی در این زمینه به شمار می‌رود و هنوز هم جا دارد محققان از زوایای مختلف به بررسی و نقد این جریان بپردازد. پیشگیری از جریانات بعدی این‌چنینی در جامعه و عبرت بخشی به دیگران، یکی از فواید پژوهش محققان و فعالیت فرهنگی روشنگرانه در ارتباط با عرفان حلقه خوهد بود.

 

در چه حوزه دیگری فعالیت دارید؟

حوزه اصلی مطالعاتی‌ام عرفان اسلامی، خصوصاً عرفان اهل‌بیتی است. چراکه معارف عمیقی در مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام وجود دارد و باوجود کار‌هایی که در این زمینه انجام‌شده است، همچنان موارد کار نشده بسیاری دیده می‌شود. فاصله گرفتن از آموزه‌های ناب و کاربردی اهل‌بیت، مهم‌ترین عامل در رواج شبه‌جنبش‌های معنوی مثل عرفان حلقه است. حتی بهترین درمان برای افراد آسیب‌دیده از عرفان‌نماها، اتصال علمی و عملی باوجود نورانی اهل‌بیت است.

منبع: خبرگزاری رسا

لینک‌های مرتبط:

فراسوی حلقه، بررسی انتقادی عرفان حلقه منتشر شد

فراسوی حلقه، کتاب سال بانوان

لینک کوتاه : https://behdashtemanavi.com/?p=4422
  • 434 بازدید

ثبت دیدگاه

قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت، در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.