0

معرفی کتاب؛ حقیقت یوگا

  • کد خبر : 5278
  • 22 اسفند 1398 - 9:55
معرفی کتاب؛ حقیقت یوگا

کتاب حقیقت یوگا، نوشته حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا مظاهری سیف به خواستگاه یوگا، روش‌های یوگا و مبانی یوگا می‌پردازد. به گزارش جمن نیوز؛ کتاب حقیقت یوگا، نوشته حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا مظاهری سیف، در سال 1394 از سوی انتشارات صهبای یقین برای نخستین بار منتشر شده است. مقدمه، یوگا و هندوییسم، روش‌های یوگا و مبانی […]

کتاب حقیقت یوگا، نوشته حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا مظاهری سیف به خواستگاه یوگا، روش‌های یوگا و مبانی یوگا می‌پردازد.

به گزارش جمن نیوز؛ کتاب حقیقت یوگا، نوشته حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا مظاهری سیف، در سال 1394 از سوی انتشارات صهبای یقین برای نخستین بار منتشر شده است.

مقدمه، یوگا و هندوییسم، روش‌های یوگا و مبانی یوگا بخش‌های اصلی این کتاب را در بردارد.

در بخشی از مقدمه این کتاب می‌خوانیم: یوگا به عنوان یک ورزش ذهن – بدن معرفی می‌شود و معمولاً افکار عمومی آن را صرفاً ورزش تصور می‌کنند. اما محققان آن را به عنوان یک راه معنوی و اسرارآمیز معرفی کرده‌اند و اساتید یوگا نیز آن را بسیار متفاوت از ورزش می‌دانند. البته کسانی که با یوگا آشنا می‌شوند، در مراحل اولیه آن را به صورت حرکات جسمی می‌شناسند و ممکن است برای لاغری یا زیبایی اندام و حتی رسیدن به آرامش از آن استفاده کنند، اما به تدریج آن را به عنوان یک ورزش ذهنی و سپس به عنوان یک راه معنوی به کار می‌گیرند و به مسیری وارد می‌شوند که از ابتدا تصوری از آن نداشته‌اند.

یوگا در حقیقت تعالیمی سر‌ی است که سینه به سینه منتقل شده است بنابراین آنچه در کتاب‌ها یا در مراکز عمومی به صورت علنی آموزش داده می‌شود، همه واقعیت یوگا نیست. بلکه کتاب‌ها و کلاس‌های گوناگون نقطه شروع و دروازه ورود افراد به یک مرام سر‌ی و محرمانه هستند، که به‌راستی واقعیت‌های آن به راحتی قابل بازگو کردن نیست. اما توجه درست و بررسی دقیق مبانی و آموزش‌های یوگا به صورت یک مجموعه پیوسته، بسیاری از حقایق را روشن خواهد کرد.

متأسفانه عدم نگرش سیستمی و مجموعه‌ای به آموزه‌های یوگا و ترجمه‌های تحریف آمیز از منابع یوگایی موجب شده است، که برخی از افراد یوگا را با عرفان اسلامی تطبیق داده و برابر می‌انگارند. در حالی که تفاوتی بسیار عظیم و شکافی شگرف میان این دو است. مفاهیمی نظیر، خدا، پرهیزکاری، بی‌آزاری، قناعت و پاکی در یوگا معنای خاص خود را دارند و کسی که این مفاهیم را در چارچوب فکری یک ایرانی مسلمان می‌فهمد، هنوز به درک درستی از یوگا نرسیده است. بسیاری از این معادل‌گذاری‌ها اساساً اشتباه است و هنگامی‌که به تعاریف آن‌ها توجه کنیم، این اشتباهات آشکار می‌شود و نتیجه آن ایجاد معانی مختلف برای یک واژه در ذهن مخاطب است. با نگرش سیستمی به یوگا، یک آموزه یا مفهوم در میان سایر آموزه‌ها و مبانی یوگا شناخته می‌شود و بر تفاسیر مبتنی بر فرهنگ غیر هندوی تکیه نمی‌کند.

کتاب «حقیقت یوگا»، نوشته «حجت الاسلام والمسلمین حمیدرضا مظاهری سیف»، که چاپ نخست آن در سال 1394 از سوی انتشارات «صهبای یقین» در 175 صفحه منتشر شده است؛ از فروشگاه کتاب مؤسسه بهداشت معنوی به نشانی اینترنتی http://behdashtemanavi.com/shop به قیمت 75000 ریال قابل خریداری است.

لینک کوتاه : https://behdashtemanavi.com/?p=5278
  • 79 بازدید

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.